Miluješ pizzu a chceš si ji upéct doma k obědu nebo večeři? Pak už asi tušíš, že základem dobré pizzy je kvalitní těsto.
Jen pro zajímavost: v USA nedávno proběhl průzkum, který zjišťoval, co lidé považují na pizze za nejdůležitější. Výsledek? Celých 65 % označilo těsto za hlavní důvod, proč se vrací do své oblíbené pizzerky!
Nekvalitní nebo špatně propečené těsto prostě nevykoupí ani skvělé ingredience na pizze. No jo… ale jak takové těsto připravit?
Připravit těsto na pizzu je jednodušší, než si možná myslíš. V základu ti stačí tyto suroviny:
Můžeš doplnit i další ingredience podle chuti. Někteří do těsta přidávají například cukr. Záleží, jaký typ pizzy ti chutná.
Určitě tohle rozdělení znáš. Někteří nedají dopustit na tradiční italskou pizzu, jiní vyznávají americkou.
Italskou pizzu poznáš podle tenkého, lehkého a nadýchaného těsta. Většinou se na ni přidává jen pár čerstvých ingrediencí.
Americká pizza bývá hutnější a často se u ní používají nejrůznější chuťové „vychytávky“, například místo olivového oleje můžeš do těsta přidat máslo.
Co se týká ingrediencí, italská pizza se drží při zemi, zatímco americká snese (skoro) všechno. Dneska už se ale rozdíly stírají, takže i italské pizzerie, které připravují těsto tradičním způsobem, přidávají na pizzu suroviny, nad kterými by zapřísáhlí zastánci pravé italské pizzy nevěřícně kroutili hlavou.
Smíchat dohromady ingredience a připravit těsto je jen začátek. Pak přichází na řadu to nejtěžší – pizzu správně rozválet, nanést všechny ingredience a upéct. Právě tady se pozná rozdíl mezi začátečníkem, který to zkouší poprvé, a ostříleným profíkem.
A v domácích podmínkách to platí dvojnásob, protože jen málokdo vlastní vybavení jako dobrá pizzerie. Zatímco běžná domácí trouba peče maximálně na 300 °C, pravá italská pizza se peče ve zděných pecích při teplotě 500 °C.
Americká pizza se zase většinou peče ve speciálních elektrických pecích, které sice nežhnou jako zděné pece, ale běžná domácí trouba se jim rozhodně nevyrovná.
Proto domácí pizza pečená v troubě nemůže mít stejnou chuť jako z italské pizzerie. Čím déle se totiž pizza peče, tím více ztrácí svou vláčnost. Takže náš tip: ideálně upeč pizzu co nejrychleji, ale zároveň rovnoměrně.
Znamená to, že domácí pizza nemůže dobře chutnat? Rozhodně ne. Domácí pizza se sice od té z pizzerie vždycky liší, a právě v tom spočívá její kouzlo. Jen těžko ale připravíš doma stejnou pizzu, jaká se servíruje v restauracích.
Jak už jsme si řekli, přípravou těsta všechno teprve začíná. Kvalitu pizzy ovlivňuje spoustu faktorů – suroviny, technologie i letité zkušenosti. Existují ale i další důvody, proč si objednat pizzu v restauraci nebo rovnou domů.
Možná tím nejhlavnějším důvodem, proč si pizzu objednat, je rychlost. Jasně, v některých restauracích si na pizzu počkáš déle. Nicméně když to srovnáš s časem, který strávíš domácí přípravou – od zadělání těsta po upečení – pořád ušetříš hodiny.
V některých pizzeriích ale dostaneš pizzu hodně rychle. Například Vosíme.cz si na rychlosti zakládá. Když navštívíš jedno z vosích bister, dostaneš (nejen) pizzu už do 7 minut od objednávky! Ale nemusíš ani navštěvovat bistro. Když si objednáš pizzu domů, kurýr k tobě doletí už do 30 minut.
Možná se bojíš, že když si objednáš pizzu, dostaneš těsto z polotovaru, které nemá chuť ani kvalitu jako pravá pizza. Ale to ve Vosíme rozhodně neplatí.
Těsto připravujeme ručně a podle originální receptury, kterou jsme postupně vyladili. Díky tomu má naše pizza originální šmak. Pokud chceš vědět, jak se taková pizza dělá, mrkni na tohle video.
Kromě těsta je důležité i to, co se na pizzu dává. Některé pizzerie šetří na ingrediencích a přidávají na pizzu eidam – levný a nevýrazný sýr, který chuti rozhodně nepřidá. Ve Vosíme používáme jako základní sýr kvalitní mozzarellu.
Domácí pizza (která ti bude chutnat) vyžaduje talent a hlavně zkušenosti. Pokud nechceš nic riskovat, objednej si raději pizzu z našeho hnízda. K ní ti určitě bodne i něco na pití nebo třeba sladký dezert.