Co si představíš, když se řekne fast food? Většina lidí si asi vybaví burger. Hamburger a cheeseburger patří k tomu nejlepšímu, co si můžeš dát z mletého, většinou hovězího masa (i když existují i burgery z vepřového nebo kuřecího).
Jak ale vlastně tyhle dva druhy burgeru vznikly?
Hamburger vznikl někdy na přelomu 19. a 20. století a jeho název možná trochu překvapivě nemá nic společného s anglickým slovíčkem ham (šunka), ale s německým městem Hamburk. Někteří si myslí, že název získal po Hamburku na severovýchodě USA, pojmenovaném podle toho německého. Nic to ale nemění na tom, že na vzniku burgeru se podíleli Němci.
V 19. století se spousta Němců přistěhovala do USA. Díky tomu se v amerických městech začala jíst německá jídla. A protože Hamburk byl známý jako vývozce kvalitního hovězího, začaly restaurace nabízet sekaný steak „hamburského typu“.
O tom, kdy přesně se hamburger dostal z talíře do žemle, se vedou debaty. Každopádně k jeho veřejnému představení došlo v roce 1904 na Světové výstavě v St. Louis.
Dneska se hamburger jí prakticky po celém světě. Jen v USA se sní v průměru 2,4 hamburgerů denně. To znamená cca 50 miliard hamburgerů ročně! Šílené, že?
Cheeseburger je v podstatě mladší brácha hamburgeru. Jak už název napovídá, rozdíl spočívá v jediné ingredienci navíc – sýru.
Většina historiků se přiklání k názoru, že první číz spatřil světlo světa v roce 1924. Šestnáctiletý klučina Lionel Sternberger, který pracoval v restauraci svého táty, zkusil přidat do hamburgeru sýr. Jemu i tátovi tahle kombinace zachutnala. Tak se zrodil cheeseburger (tehdy mu tak ještě neříkali).
Pod názvem cheeseburger se poprvé servíroval v restauraci Kaelin's v Kentucky až v roce 1934. Její majitel Charles Kaelin tvrdil, že chtěl „dodat hamburgeru nový nádech“, a tak do něho přidal sýr.
Nejčastěji se v cheeseburgeru používá čedar nebo ementál. Aby se sýr úplně neroztekl, přidává se až těsně před podáním.
Hamburger a cheeseburger jsou dva nejznámější, ale zdaleka ne jediné druhy burgeru. Hlavně v zahraničí můžeš narazit na další.
Základem tohohle burgeru je (možná) trochu překvapivě chilli con carne – pikantní směs mletého masa, rajčat, fazolí a koření. Často se do něho přidává i jalapeño, čedar nebo křupavá cibulka.
Salisbury steak je pojmenovaný po americkém lékaři J. H. Salisburym. Připravuje se z mletého hovězího, takže se podobá klasickému burgeru, ale obsahuje navíc cibulku a houby.
Původem prý australský burger, i když nikdo přesně neví, kdy vlastně vznikl. Kromě hovězího masa, cibule, hlávkového salátu a rajčat v něm najdeš i nakládanou červenou řepu. Někteří do něho přidávají taky ananas nebo smažené vejce.
Ale burgerů existuje samozřejmě více. Některé podniky navíc přidávají do burgerů ingredience podle svého gusta a experimentují s nimi, takže můžeš narazit prakticky na jakékoli kombinace (i hodně divné).
A když jsme u těch bizarních kombinací, co kdybychom ti řekli, že jsme spojili dohromady dvě skvělá (možná dokonce nejlepší) jídla dohromady – cheeseburger a pizzu? Vznikla z toho Cheeseburger Pizza.
Najdeš na ní extra porci čedaru a mozzarelly, nakládané okurky, vysočinu a burgerovou omáčku – a to všechno na propečeném těstu s tomatovým základem.
Zní to jako bizár? Ale počkej, až ji ochutnáš. Tak co, odvážeš se a objednáš si ji?
K pizze si můžeš dát i pití a něco dobrého na zub. Všechno ti dovosíme domů už za 30 minut. Nebo navštiv jedno z našich vosích bister, kde ti Cheeseburger Pizzu naservírujeme do 6 minut.